Lunde

Lunde tidleg på 1900-talet. Foto: Olai Fauske. Eigar: Fylkesarkivet i Sogn og Fjordane.
Lunde er garden som ligg i botnen av Kjøsnesfjorden. Turistferdsla over Jostedalsbréen til Fjærland gjorde at Lunde fekk turiststasjon alt på 1890-talet. Lunde fekk vegsamband til Skei i 1937, bygd av arbeidslaget til Per Sægrov.
Frå 1913 og fram til vegen kom, nytta turistverten på Lunde motorbåt for å skysse turistane og bygdefolk til og frå Skei. Motorbåten heitte ”Skei”.
I 1980 vart det bygt ny veg mellom Skei og Lunde som ein lekk i vegutløysinga for Fjærland.
Kjelder
Kjeldeliste til Fylkesleksikon for Sogn og Fjordane
Artikkelen er basert på NRKs Fylkesleksikon for Sogn og Fjordane (2001–2014). Publisert digitalt etter avtale med NRK i 2014.
I 2021 tek Vestland fylkeskommune ved Fylkesarkivet over innhaldet i Fylkesleksikon for Sogn og Fjordane. Dette innhaldet blir derfor ikkje lenger oppdatert på allkunne.no. Feil eller manglar som blir melde inn til post(a)allkunne.no, blir registrerte og overleverte til den nye eigaren.
Les meir om overtakinga av Fylkesleksikon for Sogn og Fjordane.
Sist oppdatert: 24.11.2009