Samferdsle i Bremanger

Hornelen stig 860 meter rett opp av havet. Foto: Rolf M. Sørensen.
Sagnfjellet Hornelen
Skipsleia gjennom Frøysjøen og under den mektige Hornelen har frå gamalt av trollbunde dei reisande, og sjøklippa har vore eit seglingsmerke.
Ferdsla på sjøen i Bremanger
- oversikt over skysstasjonane ved fjordane og sjøen, og stoppestadene for rutefarten.

Vegarbeid ved Mulelia i 1935. På andre sida av fjorden skimtar vi Midtgulen kyrkje på Kjelkenes. Foto frå Bremanger bygdebok.
Køyrevegar i Bremanger
- omtale av vegane, og m.a. Bremanger-sambandet som gav fastlandssamband for 19.00 menneske på øyane Bremanger og Frøya.

Kartskisse frå 1911, frå boka Norges fyr.
Telegraf og telefon i Bremanger
- mange av dei små bygdene i Bremanger hadde eigen telefonsentral.
Fiskeritelegrafen i Bremanger
Kalvåg vart knytt til den såkalla «Fiskeritelegrafen» i 1864.
Posten i Bremanger
Smørhamn fekk det første postopneriet i «gamle» Bremanger kommune i 1858 – same året som Fylkesbatane starta rutene sine.
Smørhamn fyr
vart bygt i 1871 som bemanna fyr. Fyret vart nedlagt i 1936 og erstatta med fyrlykt. Sjå også: Fiskerifyra kring Flora.
Rutebilane i Bremanger
vart starta av Abraham Terdal i 1947. Sjå Handel og gjestgiveri i Bremanger.

Ein av bussane til Rutebilane i Bremanger. Foto: Ottar Starheim, NRK.
Kjelder
Kjeldeliste til Fylkesleksikon for Sogn og Fjordane
Artikkelen er basert på NRKs Fylkesleksikon for Sogn og Fjordane (2001–2014). Publisert digitalt etter avtale med NRK i 2014.
I 2021 tek Vestland fylkeskommune ved Fylkesarkivet over innhaldet i Fylkesleksikon for Sogn og Fjordane. Dette innhaldet blir derfor ikkje lenger oppdatert på allkunne.no. Feil eller manglar som blir melde inn til post(a)allkunne.no, blir registrerte og overleverte til den nye eigaren.
Les meir om overtakinga av Fylkesleksikon for Sogn og Fjordane.
Sist oppdatert: 06.05.2010